İnsanlık, geçmişten günümüze birçok hastalık ile mücadele etmiştir. Büyük salgınlar, şehirleri yok eden hastalıklar, ölümler, şifalar… Günümüzde insan soyu devam ediyorsa bu, insanlığın bu salgınlardan bir şekilde başarıyla kurtulmasından dolayıdır. Günümüzde, geçmiş çağların büyük salgınlarına çare bulunmuştur fakat sorun bitmiş değildir. Her gün yeni bir hastalık doğuyor, kimisi ufak bir bölgede etkili oluyor, kimisi çok az kişiye etki ediyor, kimisi de pandemi seviyesine ulaşıyor. 2000’li yıllar, birkaç büyük salgın tehdidine şahit oldu. SARS, MERS, ebola, kuş gribi, domuz gribi derken bugünlerde coronavirüs ailesinin yeni üyesi sayesinde covid-19 pandemisini yaşıyoruz. Tüm bu süreçler, dezenfeksiyon işleminin aslında ne kadar önemli olduğunu bize hatırlattı. Peki, kişisel temizliğimize özen gösterip sosyal mesafeyi korusak da dış ortamdan bize gelecek her türlü hastalığı nasıl bertaraf edeceğiz? İşte burada, özellikle kapalı ve kalabalık mekanlar için bir şart ortaya çıkıyor: Dezenfeksiyon işlemi.

Dezenfeksiyon işlemi, kapalı mekanlarda sürekli yapılabilecek bir şey değildir. Bunun için gün içerisinde birçok kez işlem yapacak çalışanlara ve bunun sürekli takip edilmesine gerek vardır. Bu da bu işlemin eksik yapılabilmesine sebep olabilmektedir. İşte burada bir çözüm karşımızda duruyor: Dezenfeksiyon robotları. Bu yazımızda, Kolmed Robots olarak ürettiğimiz ve covid-19 dahil birçok salgına karşı kullanılabilecek bir dezenfeksiyon robotundan bahsedeceğiz: Kolmed Robots KR80 Dezenfeksiyon Robotu

KR80 Dezenfeksiyon Robotu Nedir?

Kolmed Robots tarafından üretilen KR80 dezenfeksiyon robotu, kapalı mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış çift etkili bir dezenfeksiyon robotudur. Üzerinde bulunan UVC ışık yayan lamba üniteleri ve kuru buhar yayan ultrasonik atomizer sprey üniteleri sayesinde iki aşamalı dezenfeksiyon yapmaktadır. UVC ışık yayan lamba üniteleri, ultraviyole c ışınları ile virüs ve bakterilere karşı mücadele etmektedir. Ultraviyole c ışınları, virüs ve bakterilerin DNA ve RNA proteinlerine etki etmektedir. Bu sayede virüs ve bakterilerin çoğalma özellikleri kaybolabilir veya tamamen ölmeleri sağlanır. Kuru buhar yayan ultrasonik atomizer sprey üniteleri, 15 litrelik dezenfektan haznesinde yer alan dezenfektan sıvısını küçük partiküller haline getirir ve havaya bırakır. Havaya yayılan kuru buhar, virüs ve bakterilerin hücre duvarlarına etki ederek bunları zayıflatır. Zayıflayan hücre duvarlarından geçen ultraviyole c ışınları da kalıtsal maddelere etki eder. Çift etkili KR80 sayesinde mikroorganizmalara karşı güçlü bir mücadele sergilenebilmektedir.

KR80 Dezenfeksiyon Robotunun Özellikleri

KR80 dezenfeksiyon robotu, 15 lt’lik dezenfektan kapasitesine sahiptir. Tek şarjla 8 saatlik aralıksız çalışma gerçekleştirir. Kapalı ortamlarda, düz zeminde çalışarak ortamı dezenfekte etmektedir. Etrafındaki nesneleri algılayabilen KR80 dezenfeksiyon robotu çalışma sırasında nesnelere çarpmaz, herhangi bir zarar vermez. İster çalışma esnasında, ister çalışma bittikten sonra çalışma süresi, alınan mesafe vb. gibi bilgilere uzaktan erişilebilmektedir. Otomatik navigasyon özelliği ile bağımsız oluşturulabilen harita sistemi ve sanal zekasıyla ortamda dolaşmakta ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmektedir.

KR80 dezenfeksiyon robotu, dezenfeksiyon çalışmalarını tek tek veya ikisi bir arada olarak yapabilmektedir. İstenirse UVC lamba üniteleri çalıştırılarak virüs ve bakterilere karşı mücadele edilebilir. Veya sadece kuru buhar üniteleri de çalıştırılabilir. Her ikisi birden çalıştırılarak mikroorganizmalara karşı daha etkili bir sterilizasyon işlemi gerçekleştirilebilmektedir. KR80 dezenfeksiyon robotunun UVC lambaları medikal standartlara göre kullanılmıştır ve insana zararı dokunmayacak şekilde çalışmaktadır.

Covid-19 pandemi önleme ve hastane hava temizleme yönetmeliğine göre KR80 dezenfeksiyon robotu günde 2 kere 1 saatlik süreyle %3 hidrojen peroksit kullanımı ile çalıştırılmalıdır. Virüs ve bakterilere karşı etkili olan KR80 coronavirüse karşı da etkili olabilmektedir. KR80 hakkında detaylı bilgi almak ve sipariş verebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment